Pages in topic:   [1 2] >
Wise alternatifleri
Thread poster: Baran Keki
Baran Keki
Baran Keki  Identity Verified
Türkiye
Local time: 02:57
Member
English to Turkish
Jun 22, 2023

Selam arkadaşlar,
Belki siz de bugün o uğursuz e-maili almışsınızdır. Wise 30 Ağustostan sonra Paypal gibi Türkiye'den çekiliyor. Tüm ödemeleri Wise üzerinden alıyordum, her açıdan çok avantajlıydı... USD ödemelerinde ACH olayını keşfettikten sonra Payoneer'den yediğim kazıkları da iyi kötü çıkarmıştım.
Velhasıl kerim, her güzel şey gibi bunun da sonu geldi. Sosyal medyada biraz kafa karıştırıcı yorumlar var...
Payoneer dışında Wise
... See more
Selam arkadaşlar,
Belki siz de bugün o uğursuz e-maili almışsınızdır. Wise 30 Ağustostan sonra Paypal gibi Türkiye'den çekiliyor. Tüm ödemeleri Wise üzerinden alıyordum, her açıdan çok avantajlıydı... USD ödemelerinde ACH olayını keşfettikten sonra Payoneer'den yediğim kazıkları da iyi kötü çıkarmıştım.
Velhasıl kerim, her güzel şey gibi bunun da sonu geldi. Sosyal medyada biraz kafa karıştırıcı yorumlar var...
Payoneer dışında Wise'a (düşük ücretler, hızlı transfer vs. açısından) en yakın alternatifler neler? Kısacası bundan sonra ne yapmak lazım? Değerli fikirlerinizi duymak isterim.
Collapse

Recep Kurt
Recep Kurt  Identity Verified
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Alternatif Jun 22, 2023

Şöyle bir seçenek işinize yarar belki: https://easystaff.io/start
Rus bir meslektaş önermişti başka bir forumda.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Wise ve Türk Lirası Jun 22, 2023

Bence önce bunun nedenini iyi anlamak gerekir. Wise sanırım 31 Mayıs 2023'de para birimi olarak TRY seçeneğini kaldırmak istedi. Yani yeni TRY hesabı açmak türünden işlemleri kaldırdı. Tabii mevcut TRY hesaplarının güvenliği devam ediyor. Bunun ardından Wise Türkiye adresli müşterilerle ilgili herhangi bir işlem yapmayı reddediyor. Bunlar benim anlayabildiklerim.

Öte yandan, Türk lirası ile ilgili bugüne dek gelen ve önümüzdeki aylarda muhtemelen
... See more
Bence önce bunun nedenini iyi anlamak gerekir. Wise sanırım 31 Mayıs 2023'de para birimi olarak TRY seçeneğini kaldırmak istedi. Yani yeni TRY hesabı açmak türünden işlemleri kaldırdı. Tabii mevcut TRY hesaplarının güvenliği devam ediyor. Bunun ardından Wise Türkiye adresli müşterilerle ilgili herhangi bir işlem yapmayı reddediyor. Bunlar benim anlayabildiklerim.

Öte yandan, Türk lirası ile ilgili bugüne dek gelen ve önümüzdeki aylarda muhtemelen daha da ciddileşecek olumsuz gelişmeleri hepimiz iyi biliyoruz. TL diğer ülke para birimleri karşısında çok fazla değer kaybetti. Önümüzdeki aylarda sanırım bu durum çok daha ciddi olarak devam edecek. Bunu anlamak için bir ekonomist olmak gerekmiyor çünkü hepimiz bizzat yaşıyoruz.

Burada sorulması gereken soru, yukarıdaki iki paragrafta bahsettiğim iki farklı konu gerçekte birbiri ile ilintili midir, değil midir. Ben ilintili olabileceğini düşünüyorum ama ben ekonomist değilim ve ekonomiden çok da anlamam. Tabii daha önceki PayPal ile ilgili konu da buraya muhtemelen aynı paralelde eklenebilir. Bu da TL'nin prestij kaybı endişesini benim aklıma getirdi. Diyebilirsiniz ki ben TL değil USD kullanıyorum, niye bundan etkileniyorum. Adresiniz Türkiye olunca elinizdeki hesapları TL'ye çevirmek (veya tersi) gündeme gelebilir. Konu finans olunca "güven" çok önemli bir topic oluyor. Kimse yumurtalarını güvenemeyeceği bir sepete koymak istemiyor çünkü o yumurtalar için çok ciddi bir emek harcanıyor.

Alternatif araştırırken bence yukarıdaki ilk cümlede bahsettiğim "Neden?" sorusu önem kazanıyor. Aksi takdirde aynı senaryoyu tekrar tekrar izleyebiliriz. Konuyu iyi irdeleyip nedenini iyi anlarsak, ancak o zaman kalıcı bir çözüm bulmak mümkün olabilir. Yoksa biz de mevcut sorunun bir parçası olarak yola devam ederiz ki bence bu hiç mantıklı olmaz. Amaç sorunun değil, çözümün bir parçası olmak olmalı. Türk toplumu maalesef "Bana kimse dokunmasın, geçici çözümlerle ben yaşama devam ederim" felsefesini benimseyen bir kültürden gelir. Ben naçizane böyle düşünüyorum.
Collapse

Baran Keki
Türkiye
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Aradığım çözüm Jun 23, 2023

Teşekkürler Recep Bey, verdiğiniz bağlantıyı ayrıntılı inceleyeceğim.
Wise'ın en güzel yönü size AB'de bir IBAN vermesi ve bu şekilde AB içinden ve İngiltere'den kesintisiz SEPA banka transferi gerçekleştirebilmenizdi. Aynı şekilde sanal ABD banka hesabıyla ABD'den de ACH transferleri de yapabiliyordunuz.
Ben Wise'daki EURO ve USD hesaplarımdaki paraları Türkiye'deki bankamın EUR ve USD hesaplarına aktarıyorum (bakiye belli bir noktaya geldiğinde), yani
... See more
Teşekkürler Recep Bey, verdiğiniz bağlantıyı ayrıntılı inceleyeceğim.
Wise'ın en güzel yönü size AB'de bir IBAN vermesi ve bu şekilde AB içinden ve İngiltere'den kesintisiz SEPA banka transferi gerçekleştirebilmenizdi. Aynı şekilde sanal ABD banka hesabıyla ABD'den de ACH transferleri de yapabiliyordunuz.
Ben Wise'daki EURO ve USD hesaplarımdaki paraları Türkiye'deki bankamın EUR ve USD hesaplarına aktarıyorum (bakiye belli bir noktaya geldiğinde), yani TL'yle işim yok. Bu yüzden aradığım çözüm tıpkı Wise gibi bana sanal bir Belçika, Alman, ABD, Kanada banka hesabı verecek, paraları müşterilerden buraya, daha sonra da Türkiye'deki ilgili para birimi hesaplarına aktarabileceğim bir ödeme sistemi. Bildiğim kadarıyla (ki biliyorum zaten) Payoneer, Wise gibi böyle sanal AB ve ABD banka hesapları sağlıyor, ama beri yandan da her işlemde fahiş bir kesinti uyguluyor. Wise'da örneğin Fransa'dan biri size 30 EUR gönderdiğinde o 30 EUR aynen Wise EUR hesabınızda oluyor, Payoneer olsa muhtemelen 27-28 EUR olarak alırsınız aynı parayı. Paralar Wise hesabında biriktikten sonra bunları topluca (örneğin 1500 EUR diyelim) Türkiye'deki EUR hesabınıza çektiğinizde Wise + Türkiye'deki bankanın toplam işlem ücreti 7-8 EUR gibi bir şey tutuyor, Payoneer olsa rahat 60-70 EURO yu gözden çıkarmak lazım.
Netice itibariyle aradığım çözüm Wise, Payoneer gibi yurt dışında sanal hesaplar sağlayabilecek ama Payoneer gibi aşırı kesintiler yapmayacak (Wise gibi avantajlı fiyatlar ve kurlar sağlayacak) bir sistem.
Binance, kripto vs ile ilgili şeyler de duydum, ama kripto paralarla ilgili bilgim hiç yok. Müşterilerden ödeme almak için bu tarz yöntemleri kullanan var mı? Wise'a yakın avantajlar sunuyorlar mı? Freelancer'lar olarak hepimiz bu gemide olduğumuz için sunacağınız tüyolar, bilgiler herkes için çok makbule geçecektir.

Atıl Bey:
Ben de sizin gibi ekonomiden pek anlamıyorum. Bireysel olarak ekonomiyi ve gidişatı kurtarmak için aklıma hiç bir şey gelmiyor maalesef. Bireysel olarak seçimlerde oy kullandım, ama maalesef ülkemizde çoğunluk ekonomik krizden yana. Bu kişilerin tercihine 'saygı duymaktan' ve pratik çözümlerle kendimizi kurtarmaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok.
Collapse

Nihan Pekmen
Nihan Pekmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
Turkish to English
+ ...
Alternatifler Jun 23, 2023

Google'a Wise alternatifleri yazdığımda karşıma bu link çıktı. Payoneer dışında diğerleri hakkında bilgiye sahip değilim ama alternatif bulma konusunda bir başlangıç noktası olabilir.

https://alternativeto.net/software/transferwise/

Metin Demirel
Metin Demirel  Identity Verified
Türkiye
Member (2018)
Italian to Turkish
+ ...
Payoneer Jun 23, 2023

Baran Keki wrote:

Netice itibariyle aradığım çözüm Wise, Payoneer gibi yurt dışında sanal hesaplar sağlayabilecek...

Payoneer ile birkaç kez ödeme aldım. Büyük kesintiler olmamıştı. Ama bir seferinde, Payoneer'deki hesaplardan birinin IBAN bilgisini İtalya'daki bir müşterime iletmiştim, SEPA içi ödeme yapmaları için. Ama nedense ödeme müşteriye iade edilmişti Payoneer tarafından (kontrol etmiştim, o sırada verdiğim IBAN bilgisi günceldi). Sonra yine Türk bankasındaki hesabımın IBAN bilgisi ile devam ettim o müşteriyle çalışmaya.

Çok daha sonraları, Payoneer'deki IBAN'lardan ikisinin iptal edildiğini farkettim. Hiç haber de vermediler. Bir daha kullanmak da nasip olmadı zaten.

Recep Kurt
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Revolut Jun 23, 2023

Baran Keki wrote:
Netice itibariyle aradığım çözüm Wise, Payoneer gibi yurt dışında sanal hesaplar sağlayabilecek ama Payoneer gibi aşırı kesintiler yapmayacak (Wise gibi avantajlı fiyatlar ve kurlar sağlayacak) bir sistem.
Binance, kripto vs ile ilgili şeyler de duydum, ama kripto paralarla ilgili bilgim hiç yok. Müşterilerden ödeme almak için bu tarz yöntemleri kullanan var mı? Wise'a yakın avantajlar sunuyorlar mı? Freelancer'lar olarak hepimiz bu gemide olduğumuz için sunacağınız tüyolar, bilgiler herkes için çok makbule geçecektir.

Revolut'a da bakın derim o hâlde.

Ben ağırlıklı olarak Payoneer kullanıyorum şahsen. Eskiden Türkiye'deki banka hesaplarıma döviz olarak gönderiyordum ama hem transfer günler sürüyordu hem de Türkiye'deki banka 20-30 dolar veya avro kesiyordu. Şu anda genellikle Payoneer'deki dövizi doğrudan TL olarak gönderiyorum Türkiye'deki TL hesabıma. Para bazen 20-30 dakikada bazen birkaç saatte hesaba geçiyor. Kur da makul.

Kripto olarak ödeme yapabilecek müşteriniz varsa harika olur tabii. Bu durumda örneğin BTC Türk gibi bir borsada hesap açarsınız, müşteriniz de sizde ödemeleri mesela Tether (USDT) olarak yapar (hesabınızda size bir Tether hesap numarası verirler). Teorik olarak 1 USDT = 1 USD. Oradaki hesabınıza gelen ödemeyi TL olarak banka hesabınıza çekebilirsiniz.

Baran Keki

Baran Keki
Türkiye
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Revolut, Uption Jun 24, 2023

Teşekkürler Recep Bey. Revolut hakkında olumlu şeyler duydum, fakat Türkiye'de yerleşik olup Revolut hesabı açılıp açılamayacağı hakkında kafa karıştırıcı yorumlar okudum. Eğer bizim gibi Türkiye'de yaşayan, freelance işler için Revolut kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını almak isterim.

Uption diye de bir sanal bankacılık sistemi duydum. Yerli bir hizmet sanırım. Eğer kullananlar varsa, deneyimlerini paylaşırlarsa harika olur.

Payone
... See more
Teşekkürler Recep Bey. Revolut hakkında olumlu şeyler duydum, fakat Türkiye'de yerleşik olup Revolut hesabı açılıp açılamayacağı hakkında kafa karıştırıcı yorumlar okudum. Eğer bizim gibi Türkiye'de yaşayan, freelance işler için Revolut kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını almak isterim.

Uption diye de bir sanal bankacılık sistemi duydum. Yerli bir hizmet sanırım. Eğer kullananlar varsa, deneyimlerini paylaşırlarsa harika olur.

Payoneer'den kesintileri, lakayıt müşteri hizmetleri, geç transfer işlemleri gibi sebeplerden soğumuştum. Wise varken bunu kullanmak gereksizdi. Bilmiyorum, belki haksızlık etmiş olabilirim.
Önceki mesajda tarif ettiğim gibi, Avrupa'daki müşterilerinden Euro ödemesi almak için Payoneer'in Euro hesabını (AB SEPA IBAN ve Swift numarası) kullanan ve memnun kalan arkadaşlar varsa, kesintiler (münferit işlemler, sonrasında topluca Payoneer hesabından Türkiye'deki EURO hesaplarına, muhtemelen TEB, Enpara gibi, çekişte), işlem hızı vs. gibi konularda deneyimlerini yazarlarsa harika olur. Ben Payoneer'i Amerika'dan ACH ödemesi yapamayan, ufak USD ödemesi yapan müşterilerle kullanıyorum. Euro'yla yıllar önce denemiştim, nasıl bir deneyim yaşadığımı pek hatırlamıyorum.

Bunlar dışında önerisi olacak arkadaşların fikirlerini dört gözle beklerim. Tahmin ediyorum Wise'dan çok kişi faydalanıyordu ve Wise'ın Türkiye'den çekilmesi çoğu kişi için üzücü oldu/olacak.
Gözlemlediğim kadarıyla Proz'daki Türk komünitesi pek etliye sütlüye karışmayan tiplerden oluşuyor ya da forumlara fazla takılmıyorlar (gerçi bu topic yaklaşık iki günde 370 küsur view aldığına göre bakanlar var), netice itibariyle bu ülkedeki freelancer'lar olarak bu bizi ilgilendiren çok önemli bir konu. Bilgi paylaşarak birbirimize yardımcı olursak hepimiz bundan faydalanırız. Şimdiye kadar hiç Wise'ı duymamış olsanız bile yurtdışındaki müşterilerinizden ödemeleri ne şekilde aldığınızı, memnuniyet derecenizi, daha iyi yöntemler arayıp aramadığınızı, kulağınıza çalınan tüyoları vs. paylaşmanızı rica ediyorum.

Hepinize çok teşekkürler.
Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
International Bank Accounts, A Preliminary Search Jun 24, 2023

Az önce bilgilenmek amacıyla bu sözcükleri kullanarak bir arama yaptım: international online bank account safety iban
Siz belki daha farkli sözcüklerle de bir arama yapabilirsiniz. Bulduğum kayda değer bir iki sonucu paylaşmak isterim.

https://geekflare.com/virtual-iban-providers/

Burada sanal IBAN almak için tam 11 seçenek veriliyor. Bunların i
... See more
Az önce bilgilenmek amacıyla bu sözcükleri kullanarak bir arama yaptım: international online bank account safety iban
Siz belki daha farkli sözcüklerle de bir arama yapabilirsiniz. Bulduğum kayda değer bir iki sonucu paylaşmak isterim.

https://geekflare.com/virtual-iban-providers/

Burada sanal IBAN almak için tam 11 seçenek veriliyor. Bunların içinde bildiklerimiz var, bilmediklerimiz de var. Makale aralarında reklamlar var, okurken bunlara dikkat edelim.

Bir başka kayda değer sonuç, "nomad"lar yani göçebeler için olan bir sitede yer alıyor.

https://nomadgate.com/best-banks-international-travel/

Bu sitede ABD'de ve Avrupa'da (hatta Avustralya'da) bazı online banka seçenekleri var. Yine bilindikler var, bilmediklerimiz var. Bence incelemek gerekir.

Ayrıca, ben düzenli olarak ABD Forbes dergisi abonesi ve okuyucusuyum. Orada da basit ama bence okunması gereken bir makale var. Onu ekliyorum.

https://www.forbes.com/advisor/money-transfer/iban-vs-swift-code/

Ben henüz yukarıdaki bilgileri okuma ve değerlendirme aşamasındayım. Yani henüz kesin bir bulgum yok ama bu konuda birden fazla seçenek olduğuna inanıyorum. Öncelikle, bence Türk Lirası seçeneğini maalesef unutmak gerekiyor. Sadece popüler ülke para birimlerine odaklanmalıyız. Aksi takdirde ileride kolayca PayPal ve Wise akibetine uğrayabiliriz.

Biz hep "free" veya "low cost" seçeneklere bakıyoruz ve çok haklıyız. Ancak, sanırım çok düşük bir "fee" ödemekle belki daha önce göremediğimiz güvenli seçenekler de olabilir. Bir de, bu online seçeneklerden bazıları bazen aslında kullanmasalar da sizden ABD/Avrupa posta adresi isteyebiliyor. Okuduğum makalelerden birinde bunun kolayca aşılabileceğini ve sadece bir formalite olduğunu yazıyordu. Ben tabii bilmeden bu konuda bir yorum yapamam ama sizler de okuyup incelerseniz daha somut bir sonuca varabiliriz.

Ben önümüzdeki günlerde/haftalarda burada somut Wise alternatifleri bulabileceğimize inanıyorum çünkü böyle alternatifler gerçekten var. Sadece biraz okumak ve incelemek gerekiyor.

[Edited at 2023-06-24 16:14 GMT]
Collapse

Baran Keki

Baran Keki
Türkiye
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
İlginç Jun 28, 2023

Anlaşılan Wise gibi süper avantajlı bir sistemin ülkeden çekip gitmesi kimsenin umurunda değil. Demekki herkes ya Payoneer, ya Almanya'daki akrabalarının Paypal hesabını ya da uluslararası banka havalesi kullanıyor.
Gerçi kullanıyor olsalar bile cevap vermezler ama ben genede sormuş olayım: Transfergo kullanan hiç kimse var mı?
Teşekkürler

Recep Kurt
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Payoneer Jun 29, 2023

Şu anda Payoneer'deki dolar hesabımdan Türkiye'deki Yapı Kredi TL hesabıma bir transfer gerçekleştiriyorum. Payoneer benim 1 dolarımı 2,534 liraya dönüştürüp öyle gönderiyor Yapı Kredi TL hesabıma, gönderim ücreti dâhil. En fazla birkaç saat içinde hesabıma geçer. Payoneer'deki dolarları Yapı Kredi dolar hesabıma göndermeye kalksam hem Yapı Kredi 20-30 dolar arasında bir ücret kesecek gönderdiğim tutardan, hem de dolarları onlarda bozdurduğumda daha düşük b... See more
Şu anda Payoneer'deki dolar hesabımdan Türkiye'deki Yapı Kredi TL hesabıma bir transfer gerçekleştiriyorum. Payoneer benim 1 dolarımı 2,534 liraya dönüştürüp öyle gönderiyor Yapı Kredi TL hesabıma, gönderim ücreti dâhil. En fazla birkaç saat içinde hesabıma geçer. Payoneer'deki dolarları Yapı Kredi dolar hesabıma göndermeye kalksam hem Yapı Kredi 20-30 dolar arasında bir ücret kesecek gönderdiğim tutardan, hem de dolarları onlarda bozdurduğumda daha düşük bir kur verecek (şu anda benden doları 25,460'a alıyorlar, yani Payoneer'in kurundan daha düşük). Artı, dolar olarak göndereceğim tutarın kaç gün sonra Yapı Kredi dolar hesabına geçeceği meçhul.

*Payoneer reklamı değildir. Onlarla da yaşamadığım sorun kalmadı yıllar içinde ama şu anda benim için en etkili işleyen çözüm bu.
Collapse

Baran Keki

betül asiye karpuzcu
betül asiye karpuzcu  Identity Verified
Turkish to English
+ ...
yumurtalar ve sepet Jul 6, 2023

Baran Keki wrote:

Anlaşılan Wise gibi süper avantajlı bir sistemin ülkeden çekip gitmesi kimsenin umurunda değil. Demekki herkes ya Payoneer, ya Almanya'daki akrabalarının Paypal hesabını ya da uluslararası banka havalesi kullanıyor.
Gerçi kullanıyor olsalar bile cevap vermezler ama ben genede sormuş olayım: Transfergo kullanan hiç kimse var mı?
Teşekkürler

Bana mail Almanya'ya tekrar taşındıktan sonra geldi, adres güncelleyince TL göndermek için kullanmaya devam edebilirsiniz dedi WISE. Benim PAYPAL'ım da Alman PAYPAL'i onu da kullanmaya devam ediyorum ama buna rağmen WISE da vardı çünkü daha avantajlı. Alternatif başka ne olabilir diye de ara ara bakarım çünkü yarın TL ile çalışmıyoruz deseler ortada kalmak istemem. En kötü ihtimalle USD -> EUR dönüştürmek de benim için bir alternatif. (Almanya'da USD hesap açmak çok sorunlu, buranın da böyle bir yönü var).

Evet bazı müşterilerden uluslararası (USD için) havale kullanıyorum şöyle ki senede 1 veya 2 kere ödeme alacak kadar bekliyorum enparaya alıyorum enpara çok cüzi bir şey kesiyor (2-3 dolar gibi bi şeydi net miktar aklımda yok) karşı tarafın bankası bir şey kesmiyor -valla kesiyorsa da benim haberim yok faturadaki tutar neyse enparaya o miktar geliyor- kesinti olarak da enpara çok az kesiyor, tavsiye edebilirim. Enpara'nın çoğu ATM'sinden dövizi çekip yatırmak da mümkün.

Ekşi'de Transfergoyu övmüşler, Almancıların kanallarında da çok reklamı var ama ben hiç kullanmadım.

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Euro Transfer Fee Jul 6, 2023

Bugün tesadüf benim Isbank vadesiz Euro hesabıma birkaç yüzlük bir meblağ geldi. Az önce online baktım, Isbank hesaptan otomatik olarak 19.90 Euro almış. Bu aslında Türkiye dışı degil, Türkiye içinden gelen bir para (ama hangi bankadan bilmiyorum). Bende Isbank şube müdürünün bir kartviziti var. Kendimi alamayıp şimdi ona bir email yazdım. "Sizden bunu düzeltmenizi önemle rica ediyorum" diye bitirdim. Bakalım, yarın ne diyecek.

Metin Demirel
Metin Demirel  Identity Verified
Türkiye
Member (2018)
Italian to Turkish
+ ...
enpara Jul 6, 2023

betül asiye karpuzcu wrote:
faturadaki tutar neyse enparaya o miktar geliyor- kesinti olarak da enpara çok az kesiyor, tavsiye edebilirim. Enpara'nın çoğu ATM'sinden dövizi çekip yatırmak da mümkün.

Yıllar önce Enpara hesabıma gelen 170 EUR tutarındaki ödemeden 30 EUR kesilmişti. Sinirlenip Kuveyt Türk'e geçmiştim. Enpara gelen dövizlerden 2-3 USD/EUR kesiyordu o zamanlar ama aracı banka kesintisi çok yüksekti. Kuveyt'te ise 9 USD/EUR idi, ama geçen yıllarda önce 12'ye çıkardılar, bu sene de 22 yapmışlar. Hiçbir bildirimde de bulunmadılar. Bu sadece gelen döviz ödemelerinden Kuveyt Türk'ün yaptığı kesinti. Yine sinirlendim Enpara'ya döndüm. Bugün bir ödeme geldi Avrupa'da bir müşteriden. Toplam kesinti %5. Kuveyt Türk'te kalsaydım %10'u bulurdu. Adeta vergi gibi kesinti yapıyorlar. Çok can sıkıcı.

betül asiye karpuzcu
betül asiye karpuzcu  Identity Verified
Turkish to English
+ ...
güncel Jul 6, 2023

Metin Demirel wrote:

betül asiye karpuzcu wrote:
faturadaki tutar neyse enparaya o miktar geliyor- kesinti olarak da enpara çok az kesiyor, tavsiye edebilirim. Enpara'nın çoğu ATM'sinden dövizi çekip yatırmak da mümkün.

Yıllar önce Enpara hesabıma gelen 170 EUR tutarındaki ödemeden 30 EUR kesilmişti. Sinirlenip Kuveyt Türk'e geçmiştim. Enpara gelen dövizlerden 2-3 USD/EUR kesiyordu o zamanlar ama aracı banka kesintisi çok yüksekti. Kuveyt'te ise 9 USD/EUR idi, ama geçen yıllarda önce 12'ye çıkardılar, bu sene de 22 yapmışlar. Hiçbir bildirimde de bulunmadılar. Bu sadece gelen döviz ödemelerinden Kuveyt Türk'ün yaptığı kesinti. Yine sinirlendim Enpara'ya döndüm. Bugün bir ödeme geldi Avrupa'da bir müşteriden. Toplam kesinti %5. Kuveyt Türk'te kalsaydım %10'u bulurdu. Adeta vergi gibi kesinti yapıyorlar. Çok can sıkıcı.

Enpara'yı ben en son bu sene içinde kullandım hala 2-3 USD kesiyordu ama aracı bank ücreti tabii başka bir olay.

Bugün tesadüf benim Isbank vadesiz Euro hesabıma birkaç yüzlük bir meblağ geldi. Az önce online baktım, Isbank hesaptan otomatik olarak 19.90 Euro almış. Bu aslında Türkiye dışı degil, Türkiye içinden gelen bir para (ama hangi bankadan bilmiyorum). Bende Isbank şube müdürünün bir kartviziti var. Kendimi alamayıp şimdi ona bir email yazdım. "Sizden bunu düzeltmenizi önemle rica ediyorum" diye bitirdim. Bakalım, yarın ne diyecek.

Türkiye içinde bile olsa X bankasından Y bankasına döviz tranferi yapınca araya aracı banka giriyor ve ücret kesilir bu senelerdir böyleydi ki...

Aynı banka içinde olursa kesilmeyebilir --buna banka banka bakmak lazım açıkçası her bankada kesilmiyor mu emin değilim. Kesilmediğini iddia etmişti mesela bir tanıdık ama sevgili Vakıfbank misal Vakıftan Vakıfa TL transferinde bile kesinti yapıyor dövizde yapmayacağına hiç itimadım yok.

Enpara mesela enparadan enparaya dözviz transferinde kesmiyor; bunu yaptığım için biliyorum kesilmediğini.

Reklam yapıyorum gibi oldu ama deneyimim böyle. Enpara zaten ücretsiz başka bankaları kredi kartı vs. için enparayı döviz alıp yolamak için kullanmak bir çözüm olabilir.

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wise alternatifleri

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »