Pages in topic:   < [1 2]
Penalty Fee Uygulamaları
Thread poster: Yigit Ati
Yesilyurt
Yesilyurt  Identity Verified
Türkiye
Local time: 12:23
Member (2004)
English to Turkish
+ ...
Düşünmedim Dec 6, 2011

Hiç düşünmedim, bir sonuç elde edeceğimi düşünmedim. Sözleşme vs herşey kendilerine göre hazırlanıyor. Hem sonuç olarak bende de hata vardı, zamanında teslim edemedim. Dosyaları kontrol edip ben bu işi yapamam demem gerekiyordu. Tabii o kadar büyük bir projeye hayır demek o an için zordu. Ama onlar da melek değildi. Haftalarca uğraştığımı bile bile, metinlerde çok fazla sorun olduğunu hatta çoğu yerin sil baştan çevrilmesi gerektiğini söylememe rağmen üze... See more
Hiç düşünmedim, bir sonuç elde edeceğimi düşünmedim. Sözleşme vs herşey kendilerine göre hazırlanıyor. Hem sonuç olarak bende de hata vardı, zamanında teslim edemedim. Dosyaları kontrol edip ben bu işi yapamam demem gerekiyordu. Tabii o kadar büyük bir projeye hayır demek o an için zordu. Ama onlar da melek değildi. Haftalarca uğraştığımı bile bile, metinlerde çok fazla sorun olduğunu hatta çoğu yerin sil baştan çevrilmesi gerektiğini söylememe rağmen üzerine yattılar.
Böyle bir durumda mahkemeye verip sonuç alan var mı bilmiyorum. Bence imkansıza yakın bir olasılık. Sorunlu müşterinin peşinden koşmaktansa bir bardak soğuk su içip sorunsuz yeni müşteriler kovalamak bana daha cazip geliyor.
Sonuç olarak 1-2 saatlik gecikmeye %15 kesinti uygulamak teoride doğru, uygulamada yanlış sanırım. Dolayısıyla hiç profesyonel değil.
Collapse

Yigit Ati
Yigit Ati  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Son Durum Dec 8, 2011

Adnan Abi merak ediyordun;

Vendor Manager penalty fee uygulanmayacağını ve PM'yi kafama takmamam gerektiğini söyledi (Pzt günü).

Ama dün ve bugün yaşadıklarım:

Post-Sovyet ülkerinde 2012 yılında olsak dahi her ay mutlaka yaşanan internet ve elektrik kesintisinin bana yaşattığı işkence...

Bugün gün boyu kucağımda laptop kütüphaneleri gezmek (internet ve elektrik için), internet sağlayıcısının müşteri hizmetleri
... See more

Vendor Manager penalty fee uygulanmayacağını ve PM'yi kafama takmamam gerektiğini söyledi (Pzt günü).

Post-Sovyet ülkerinde 2012 yılında olsak dahi her ay mutlaka yaşanan internet ve elektrik kesintisinin bana yaşattığı işkence...

Bugün gün boyu kucağımda laptop kütüphaneleri gezmek (internet ve elektrik için), internet sağlayıcısının müşteri hizmetlerine yalvarıp yakarmak zorunda kalmam ve çağrı merkezindeki kızın bana sürekli "Molodoy çelovek uspokoites" demekten başka hiçbir şey yapmaması...

Anlayacağınız bugün yine geç kaldım...

Durumu anlatsam da daha önce yaşadığımız 3 saatlik gecikmeden dolayı benim geç teslimi alışkanlık haline getirmiş bir tercüman olduğumu düşünmeye başladılar...

Sanırım bunlar bir işaret. Yarın projeye devam etmek istemediğimi söylemeyi planlıyorum.

Yeşilyurt, sanırım farklı proje ve müşterilerden bahsediyoruz. Sizin adınıza üzüldüm ancak benim durumum biraz daha farklı. Umarım çözebilirsiniz.
Collapse

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Enseyi karatmayın Dec 8, 2011

Yiğit Ati wrote: Post-Sovyet ülkerinde 2012 yılında olsak dahi her ay mutlaka yaşanan internet ve elektrik kesintisinin bana yaşattığı işkence...

Bugün gün boyu kucağımda laptop kütüphaneleri gezmek (internet ve elektrik için), internet sağlayıcısının müşteri hizmetlerine yalvarıp yakarmak zorunda kalmam ve çağrı merkezindeki kızın bana sürekli "Molodoy çelovek uspokoites" demekten başka hiçbir şey yapmaması... Sanırım bunlar bir işaret. Yarın projeye devam etmek istemediğimi söylemeyi planlıyorum.

Yiğit Bey benden size arkadaşça bi öneri: En iyisi başınıza gelen tüm gerçekleri olduğu gibi müşteriye anlatın, çünkü gerçekler size yardımcı olur. Bu nedenle de projeyi iptal etmeyin ve biraz daha sürenin uzatılmasını isteyin. Bu durum onların da işine gelecek ve yeni bir çevirmenle uğraşmak yerine, sizinle işe devam etmek onlar için daha mantıklı gelebilir.

Enseyi karatmayın, yola devam...

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Hesapta olmayan aksaklıklar, VM, PM... Dec 8, 2011

Yiğit merhaba,

Sana kesilen cezanın ilk başta bir PM paniği olabileceği sonradan aklıma geldi. VM tarafından çözülmesine sevindim.

Bazen yaşadığımız Murphy'sel şeyler hepimizi bezdiriyor. 3-4 gün internet kafede çalıştığımı ben de hatırlıyorum... Elektrik, internet, sağlık sorunları, tuvalet tıkanması, su baskını, hesapta olmayan aksaklıklar... Ben bunlara ''küçük force majörlerim'' diyorum.

Bu aksaklıklar yaşanmasa g
... See more
Yiğit merhaba,

Sana kesilen cezanın ilk başta bir PM paniği olabileceği sonradan aklıma geldi. VM tarafından çözülmesine sevindim.

Bazen yaşadığımız Murphy'sel şeyler hepimizi bezdiriyor. 3-4 gün internet kafede çalıştığımı ben de hatırlıyorum... Elektrik, internet, sağlık sorunları, tuvalet tıkanması, su baskını, hesapta olmayan aksaklıklar... Ben bunlara ''küçük force majörlerim'' diyorum.

Bu aksaklıklar yaşanmasa güzel ama yaşanıyor işte bir şekilde. Gençliğin verdiği enerjiyle kanın da kaynıyor. Sabır, azim, elinden gelen maksimum gayreti göstermeye devam et derim. Büyük bir proje, sinirsel şeyler, zaman baskısı, -'si +'sı. En iyisini sen bilirsin diyorum
Collapse

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Jeneratör alın Dec 16, 2011

Yiğit Ati wrote:

Bugün gün boyu kucağımda laptop kütüphaneleri gezmek (internet ve elektrik için), internet sağlayıcısının müşteri hizmetlerine yalvarıp yakarmak zorunda kalmam ve çağrı merkezindeki kızın bana sürekli "Molodoy çelovek uspokoites" demekten başka hiçbir şey yapmaması...

Anlayacağınız bugün yine geç kaldım...

Durumu anlatsam da daha önce yaşadığımız 3 saatlik gecikmeden dolayı benim geç teslimi alışkanlık haline getirmiş bir tercüman olduğumu düşünmeye başladılar...

Sanırım bunlar bir işaret. Yarın projeye devam etmek istemediğimi söylemeyi planlıyorum.

Yeşilyurt, sanırım farklı proje ve müşterilerden bahsediyoruz. Sizin adınıza üzüldüm ancak benim durumum biraz daha farklı. Umarım çözebilirsiniz.

Herhangi bir zarar görmediğiniz için sizin adınıza sevindim.

Oralarda gelecek için;
4, 8 saatlik falan jeneratör alın. Kaliteli bir şey olsun çünkü cihazlarınıza zarar verebilir. Bir de gürültüsüz olsun komşularınızı rahatsız etmemek için.
Petrol ve gazın neredeyse sudan ucuz olduğu yerler orası.
1-2 dakika kaybınız olur (elektrik kesilince devreye girme süresi falan)
Onu da bir küçük UPS cihazıyla dengelersiniz.

O tür ülkelerde enerji ve iletişim sorununu çözün en önce.
İletişim için de bir Thuraya ürünü alın.
Bulunduğunuz yere atom bombası da düşse, internet veya telefonunuz kesilmez [tabi atom bombasının manyetik etkisi geçtikten sonra:)].

Bence bu konuları çözüme kavuşturmalısınız.

[Edited at 2011-12-16 17:30 GMT]

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 11:23
Dutch to Turkish
+ ...
Dakiklik ve dünya hali Mar 20, 2012

Merhabalar,

Buna benzer durum iki defa başıma geldi.

Hatta ikincisinde çok iyi bir müşteriyi kaybettim. Şimdi nadiren iş gönderiyorlar.

"Murphy rules" bir çok kural var. Ama en birinci kural "To have a rule"

Siz de sözleşmeyi imzalamadan önce kurallarınızı söyelebilirdiniz.

Ben kendi anıma döneyim. Ajans daima bir gecikme payını, son kontrol vs yi hesaba katar. Ama bazı durumlarda size olan güveni, bunu ihmal
... See more
Merhabalar,

Buna benzer durum iki defa başıma geldi.

Hatta ikincisinde çok iyi bir müşteriyi kaybettim. Şimdi nadiren iş gönderiyorlar.

"Murphy rules" bir çok kural var. Ama en birinci kural "To have a rule"

Siz de sözleşmeyi imzalamadan önce kurallarınızı söyelebilirdiniz.

Ben kendi anıma döneyim. Ajans daima bir gecikme payını, son kontrol vs yi hesaba katar. Ama bazı durumlarda size olan güveni, bunu ihmal ettirebilir.
Benimle 5 yıldan fazla bir süre çalışarak her yıl tonla iş yaparak memnun kalmış bir müşteri, bir işte yaşanan sorunun çıkmasında nedenin ailecek geceyi hastanede geçirmemiz olduğunu bildikleri halde, stüdyoya bir gün gecikmeli girdikleri için stüdyonun ilk gün masrafının bir kısmını bize yükleyeceklerini söyleyince, ben o projeden isterseniz ödeme yapmayın dememe rağmen ödeme yaptılar. Bir miktar kestiler, diledikleri kadar ödediler (%15-20 kadar kesinti). Ama artık daha az çalışmaya başladılar.

Ben bana yapılacak ödemenin tamlığından ziyade, ödeme yapmasalarda benim durumumu anlayan bir insanlık beklemiştim. Sorun paranın eksikliği veya tamlığı değildi. Ailece hastanedeydik.

Ne yazık ki günümüz piyasası böyle. 2010 baharından sonra, ben daha farklı bakmaya başladım. Kurallarımı özellikle fiyat teklifinde yazıyorum. Ödeme vaktinde itiraz ile karşılaşırsam uyarıyorum. Ödemezse icra yoluyla tahsil etmeyi deniyorum.

Size önerim, eğer müşterinizin iyi bir müşteri olduğundan eminsen, yani çamura yatmak için değil, prensiplerine bağlı olduğu için böyle bir kesinti uyguladığını düşünüyorsan, kesmelerini sineye çek ve irtibatını koru. Yok eğer çamura yatmak için zaten sebep arayan birileri iseler, o zaman taviz verme. Paranı tahsil edersin. Zira mucbir şartlar hem onlar için hem senin için sözkonusu olabilirdi.

Eskiler ne demiş,

"Oyuna giren, oynar"

Bugün oyun böyle....

Sağlıcakla,
Nizam Yigit
Collapse

Pages in topic:   < [1 2]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Penalty Fee Uygulamaları

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »