Pages in topic:   [1 2] >
Paypal Mağduru
Thread poster: Handan Ceyhan
Handan Ceyhan
Handan Ceyhan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 19:52
English to Turkish
+ ...
May 14, 2012

Merhaba,

Bu ayki kredi kartı (finansbank) ekstremi aldım. Normalde 200 TL gibi bir meblağ beklerken 500 TL geldi. Yurtdışı siteden birkaç alışveriş yapmıştım. Bu masraflar hem Paypal hesabımda hem de kredi kartında görünüyor. Demek istediğim örneğin Proz üyeliği için 100 dolar Paypal ile ödemişim. Paypal hesabında - 100 USD olarak, kredi kartı ekstresinde Proz ödemesi 188 TL olarak görünüyor. Yani ben bunu Paypal'dan ödediysem neden bir de ekstre de
... See more
Merhaba,

Bu ayki kredi kartı (finansbank) ekstremi aldım. Normalde 200 TL gibi bir meblağ beklerken 500 TL geldi. Yurtdışı siteden birkaç alışveriş yapmıştım. Bu masraflar hem Paypal hesabımda hem de kredi kartında görünüyor. Demek istediğim örneğin Proz üyeliği için 100 dolar Paypal ile ödemişim. Paypal hesabında - 100 USD olarak, kredi kartı ekstresinde Proz ödemesi 188 TL olarak görünüyor. Yani ben bunu Paypal'dan ödediysem neden bir de ekstre de görünüyor?

Lütfen bana bir açıklamada bulunun. Bankaya gidip, Paypal dediğimde öylece boş boş bakıyorlar...

Şimdiden herkese teşekkür ederim...
Collapse

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
hesaba bağlı kredi kartı May 14, 2012

Merhaba Handan,

Paypal'da mevcut kredi kartlarını eklediğin için ödemeyi onlarla yapıyorsun tabii. Paypal hesabına o ekstresi gelen kartın bağlıymış demek ki. Sen Paypal'da birikmiş nakit paranla mı ödemek istemiştin? Ödemeyi nereden yapacağını ödeme sırasında seçiyorsun.

Sen ödemeyi o kartınla yaptığın için esktrede gözükmüş. Paypal'da da gözükmesi aynı parayı iki kez ödeyeceğin anlamına gelmiyor yani. Paypal'daki sadece bir bi
... See more
Merhaba Handan,

Paypal'da mevcut kredi kartlarını eklediğin için ödemeyi onlarla yapıyorsun tabii. Paypal hesabına o ekstresi gelen kartın bağlıymış demek ki. Sen Paypal'da birikmiş nakit paranla mı ödemek istemiştin? Ödemeyi nereden yapacağını ödeme sırasında seçiyorsun.

Sen ödemeyi o kartınla yaptığın için esktrede gözükmüş. Paypal'da da gözükmesi aynı parayı iki kez ödeyeceğin anlamına gelmiyor yani. Paypal'daki sadece bir bilgilendirme.

[Değişiklik saati 2012-05-14 11:29 GMT]
Collapse

Handan Ceyhan
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Kredi kartı seçeneğinden başka seçenek yok ne yazık ki..... May 14, 2012

Merhaba,

Evet ben Paypal'da biriken nakit paramla ödeme yapmak istemiştim. Ödemeyi nerden yapacağımı ödeme sırasında seçebileceğimi söylemişsiniz. Sizde bu seçenekler arasında neler görünüyor? Ben de sadece kredi kartı görünüyor. Yoksa kredi kartını özellikle seçmiş değilim....

Handan

Özgür Salman
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
payment methods May 14, 2012

Ödeme yaparken payment methods'ta change'e tıklayınca seçenekler çıkıyor ama benim hesabımda nakit para olmadığı için sırf kredi kartı seçeneği geliyor.

Hesapta para olunca orada çıkıyordur diye düşünmüştüm ama çıkmadıysa bilemiyorum maalesef. Bir araştırayım internetten.

Özgür Salman
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
öncelik May 14, 2012

Burada para miktarı yeterliyse öncelikli olarak o kullanılır diyor mesela:

How Can I Pay for My Purchases Using PayPal?

PayPal Balance: Turn your PayPal account into an easy-to-monitor spending account by adding money to your PayPal balance. You can increase your PayPal balance by transferring funds from your bank account, adding money via MoneyPak, or receiving money from friends and family. If you have enough money in your PayPal balance to cover the payment, then
... See more
Burada para miktarı yeterliyse öncelikli olarak o kullanılır diyor mesela:

PayPal Balance: Turn your PayPal account into an easy-to-monitor spending account by adding money to your PayPal balance. You can increase your PayPal balance by transferring funds from your bank account, adding money via MoneyPak, or receiving money from friends and family. If you have enough money in your PayPal balance to cover the payment, then PayPal will use this money first for your payment.

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing/general/how-to-use-paypal-outside#
Collapse

Yigit Ati
Yigit Ati  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
PayPal'e Telefon Açın May 14, 2012

Aklınızdan geçen tüm soruların yanıtını alın ve hatta son işlemler için, her ne kadar PayPal masum gibi görünse de, para iadesi talebinde bulunun.

Kötü Türkçe konuşan, kaba bir personelleri var, ancak tüm isteklerinizi yerine getiriyorlar.

Yiğit

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
kredi kartından çekiyorlar May 14, 2012

PayPal bakiyenizdeki tutar yeterli olsa bile parayı kredi kartınızdan çekiyorlar.

Böylece:
- Kambiyo işlemlerinden para kazanıyorlar
- Paranızı kendi hesaplarında tutmaya devam ediyorlar

PayPal'da kayıtlı hem mevduat hesabım hem de kredi kartı hesabım var. Bana gelen ödemeleri direkt mevduat hesabıma aktarıyorum ve (kredi kartı ile ödeme seçeneği olmayan online alışverişler haricinde) Paypal ile alışveriş yapmıyorum.

Handan Ceyhan
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Yani bir nevi üçkağıt... May 14, 2012

Yani Paypal'nin yaptığı bir nevi üçkağıt oluyor
Selcuk Akyuz wrote:

PayPal bakiyenizdeki tutar yeterli olsa bile parayı kredi kartınızdan çekiyorlar.

Böylece:
- Kambiyo işlemlerinden para kazanıyorlar
- Paranızı kendi hesaplarında tutmaya devam ediyorlar

PayPal'da kayıtlı hem mevduat hesabım hem de kredi kartı hesabım var. Bana gelen ödemeleri direkt mevduat hesabıma aktarıyorum ve (kredi kartı ile ödeme seçeneği olmayan online alışverişler haricinde) Paypal ile alışveriş yapmıyorum.

Handan Ceyhan
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Paypal İletişim May 14, 2012

Yiğit,

Bana Paypal'nin telefonunu verebilir misin? Türkiye ofislerinin telefonunu bulamıyorum

Teşekkürler....

Yiğit Ati wrote:

Aklınızdan geçen tüm soruların yanıtını alın ve hatta son işlemler için, her ne kadar PayPal masum gibi görünse de, para iadesi talebinde bulunun.

Kötü Türkçe konuşan, kaba bir personelleri var, ancak tüm isteklerinizi yerine getiriyorlar.

Yiğit

Yigit Ati
Yigit Ati  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Contact Us May 14, 2012

PayPal internet sitesi açıkken, sayfanın en altında "Contact Us" başlığını göreceksin.

O başlığa tıkladıktan sonra açılan sayfadan "Speak to Us" seçeneğini seç.

Sana 1 saat geçerliliği olan bir kod (Passcode) verilecektir.

Türk vatandaşı olduğundan dolayı, telefonu otomatik olarak Türkçe konuşan bir Çağrı Merkezi çalışanı yanıtlıyor.

Ben bu yolla 2 kez arayıp para iadesi talep ettim ve gerçekleştirdiler
... See more
PayPal internet sitesi açıkken, sayfanın en altında "Contact Us" başlığını göreceksin.

O başlığa tıkladıktan sonra açılan sayfadan "Speak to Us" seçeneğini seç.

Sana 1 saat geçerliliği olan bir kod (Passcode) verilecektir.

Türk vatandaşı olduğundan dolayı, telefonu otomatik olarak Türkçe konuşan bir Çağrı Merkezi çalışanı yanıtlıyor.

Ben bu yolla 2 kez arayıp para iadesi talep ettim ve gerçekleştirdiler. Tek sorun, çalışanın Türkçe anlamakta zorluk çekmesi ve ısrarla telefonu İngilizce konuşan birine bağlamaması.:))

İşlemi yerine getirmek istemeyip, sürekli başka sorununuz var mı diye soracaklar, sen talebini nedenleriyle açıklayarak tekrarlamaya devam et, sonunda orta yolu buluyorlar:)

Ayrıca bir Türkiye hatları olup olmadığını bilmiyorum.
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
telefon numarası May 14, 2012

444 77 01

Handan Ceyhan
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkür... May 14, 2012

Merhaba,

İletişim bilgileri için çok teşekkür ediyorum...

Handan

Baybars Araz
Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Paypal'da ödeme yöntemi değişti May 15, 2012

Artık Paypal Türkiye'de de kayıtlı ve vergi veren bir kurum haline geldiğinden eğer Türkiye'de yaşayan biri iseniz ve Paypal'dan ödeme yapmak istiyorsanız ve ödemeyi yapacağınız kişi/kurum Türkiye'den değilse ödemenizi Paypal hesabınızla yapamıyorsunuz, doğrudan kredi kartınızdan çekiyor. Doğrudan Paypal hesabınızdan ödemeyi sadece Türkiye'deki kişilere/kurumlara yapabilirsiniz.

Handan Ceyhan
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
O halde Paypal'nin işlevi nedir? May 15, 2012

Baybars Araz wrote:

Artık Paypal Türkiye'de de kayıtlı ve vergi veren bir kurum haline geldiğinden eğer Türkiye'de yaşayan biri iseniz ve Paypal'dan ödeme yapmak istiyorsanız ve ödemeyi yapacağınız kişi/kurum Türkiye'den değilse ödemenizi Paypal hesabınızla yapamıyorsunuz, doğrudan kredi kartınızdan çekiyor. Doğrudan Paypal hesabınızdan ödemeyi sadece Türkiye'deki kişilere/kurumlara yapabilirsiniz.

Peki bu durumda aşağıda yaptıkları açıklama geçerliliğini kaybetmiş mi oluyor?

PayPal Balance: Turn your PayPal account into an easy-to-monitor spending account by adding money to your PayPal balance. You can increase your PayPal balance by transferring funds from your bank account, adding money via MoneyPak, or receiving money from friends and family. If you have enough money in your PayPal balance to cover the payment, then PayPal will use this money first for your payment

Şimdi bu durumda insanın aklına şu geliyor: Paypal'nin işlevi hemen hemen yarıya inmemiş mi? Ben zaten kredi kartımla alışveriş yapsam kredi kartımı kullanırım. Aklım bir türlü almıyor bu durumu. Aynı şey moneybookers, vs. için de geçerli mi?

Baybars Araz
Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Yasal nedenler? May 15, 2012

Whiz wrote:

Şimdi bu durumda insanın aklına şu geliyor: Paypal'nin işlevi hemen hemen yarıya inmemiş mi? Ben zaten kredi kartımla alışveriş yapsam kredi kartımı kullanırım. Aklım bir türlü almıyor bu durumu. Aynı şey moneybookers, vs. için de geçerli mi?

Moneybookers'da şimdilik bu sorun yok. Paypal'da ise bu durum 1 yıldan daha uzun bir süredir var. İlk başta sizin yaşadığınız durumu ben de yaşayıp Paypal'a şikayette bulunduğumda yasal nedenlerden ötürü böyle yapmaları gerektiğini belirtmişlerdi. Muhtemelen kredi kartıyla yapılan her işlemin kayıt altına alınması, Paypal'ın kayıtdışı kalması nedeniyle böyle bir zorunluluk getirilmiş olunabilir, tam bilmiyorum. Dediğinizde haklısınız, Paypal önemli bir işlevini Türkiye içinde kaybetti ama bu durumun güzel bir yanı da artık Paypal'daki paranızı en geç 3-4 gün içinde Türkiye'deki bir banka hesabına rahatça aktarabiliyorsunuz.

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Paypal Mağduru

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »