Bankaların aldığı fahiş transfer ücretleri
Thread poster: Emin Arı
Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
Local time: 23:02
English to Turkish
+ ...
Mar 31, 2013

Son zamanlarda bankalar yurtdışından gelen para transferlerinde neredeyse %8-9'a varan oranlarda işlem ücreti alıyor.

Bu konuda önerileriniz var mı?

Nihan Pekmen
Nihan Pekmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
Turkish to English
+ ...
Daha fazla Mar 31, 2013

Geçen gün benden 73 EUR için 25 EUR masraf kestiler. (Garanti Bankası)

[Değişiklik saati 2013-03-31 20:09 GMT]

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Internet-only Banks Mar 31, 2013

Son zamanlarda ülkemizde popüler olmaya baslayan "Internet-only banks" bu derde bir çare olabilir mi acaba?

Nihan Pekmen
Nihan Pekmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
Turkish to English
+ ...
İnternet içinde aynısı Mar 31, 2013

Şöyleki yurtdışından gelen ödemeler için olan Döviz hesabıma aktarım için talep ediyorlar. Yani sizin adınıza (kendi hesabınıza) gelen para için.

Bahsettiğim 73 EUR moneybookers hesabımla bağlantılı kendi banka hesabıma aktarım için aldıkları bedel. Bankadan aradılar, parayı elden şubeden alın hesaba aktarmayalım kesinti olmaz dediler. Şubeye gittim yine de 25 EUR kestiler. Bu gidişle PayPal komisyonu daha ekonomik olacak. (GARANTİ)
<
... See more
Şöyleki yurtdışından gelen ödemeler için olan Döviz hesabıma aktarım için talep ediyorlar. Yani sizin adınıza (kendi hesabınıza) gelen para için.

Bahsettiğim 73 EUR moneybookers hesabımla bağlantılı kendi banka hesabıma aktarım için aldıkları bedel. Bankadan aradılar, parayı elden şubeden alın hesaba aktarmayalım kesinti olmaz dediler. Şubeye gittim yine de 25 EUR kestiler. Bu gidişle PayPal komisyonu daha ekonomik olacak. (GARANTİ)

Başka bir banka ise yine yurtdışından gelen bir ödemeden hem havale ücreti hem de "hesaba aktarım" ücreti kesmiş. (AKBANK)
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Sube Müdürü Mar 31, 2013

Peki elinizdeki tüm belgelerle ilgili bankanin sube müdürüne gidip durumu anlatmayi hiç denediniz mi?

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Paypal da çözüm değil Apr 1, 2013

Nihan Pekmen wrote:

Bu gidişle PayPal komisyonu daha ekonomik olacak. (GARANTİ)

Paypal da döviz kurunu iyice düşük tutuyor. Örneğin dolar 1.80 ise Paypal'da 1.75 gibi bir rakamdan bozuyor.

Sanırım en iyisi 500 dolara kadar Paypal ve daha üstü için banka komisyonlarını kabul etmek gibi sanki.

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Skrill + İş Bankası Apr 1, 2013

Bu konuda daha önce de yazmıştım. Benim deneyimime göre yurtdışından -özellikle Avrupa'dan- en uygun para transferi Skrill (moneybookers) + İş Bankası döviz hesabı.

Skrill, hesabınızdan Türkiye'deki banka hesabına yaptığınız transferde 1,80 € gibi komik bir ücret kesiyor. İş Bankası'na ben öndecen bildirmiştim serbest çevirmen olarak çalıştığımı ve Skrill üzerinden gelen paralardan herhangi bir kesinti alınmıyor.

Eğer işveren y
... See more
Bu konuda daha önce de yazmıştım. Benim deneyimime göre yurtdışından -özellikle Avrupa'dan- en uygun para transferi Skrill (moneybookers) + İş Bankası döviz hesabı.

Skrill, hesabınızdan Türkiye'deki banka hesabına yaptığınız transferde 1,80 € gibi komik bir ücret kesiyor. İş Bankası'na ben öndecen bildirmiştim serbest çevirmen olarak çalıştığımı ve Skrill üzerinden gelen paralardan herhangi bir kesinti alınmıyor.

Eğer işveren yurtdışından direk döviz hesabına para gönderirse, 15 TL kesiyor İş Bankası.

Bu nedenle çalıştığım tercüme bürolarına, ödemeleri sadece Skrill üzerinden yapmalarını işin başında söylüyorum. Skrill'de hesabı olmayan bürolara, bir hesap açmalarını rica ediyorum ve genelde de bu isteğime olumlu cevap alıyorum. Bu güne kadar -biri hariç- problem çıkaran bir işveren olmadı.

Benim önerim, İş Bankası'nda ve Skrill'de birer hesap açtırın. İş Bankası'na da önceden durumu bildirin. Skrill vasıtasıyla İş Bankası döviz hesabınıza gelen parayı internet ortamında TL hesabına aktarın (şubeye giderek bunu yaparsanız kur daha düşük oluyor). En kârlısı şimdilik bu sistem.

Para transferinde en kazık iki marka PayPal ve Garanti.

[Bearbeitet am 2013-04-01 07:02 GMT]
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bankaların aldığı fahiş transfer ücretleri

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »