Pages in topic:   [1 2] >
Fakslı Çok Fonksiyonlu Yazıcı
Thread poster: Haluk Erkan
Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 18:32
German to Turkish
+ ...
Feb 28, 2011

Merhaba arkadaşlar!
Fakslı çok fonksiyonlu bir yazıcı almak niyetindeyim. Şu an iki ürün arasında seçim yapmakta biraz zorlandım. Birisi "Canon i sensys MF 4570 DN" diğeri "Samsung SCX 4623 FN". Aslında Canon daha iyi gibi görünüyor. Her ikisinin de kartuşları aşağı yukarı aynı fiyatta.

Sizlerden ricam bana bir tavsiyede bulunmanız. Sizce teknik donanım bakımından bu iki üründen hangisi daha iyidir? Bunların haricinde sizin tavsiye edebileceğiniz
... See more
Merhaba arkadaşlar!
Fakslı çok fonksiyonlu bir yazıcı almak niyetindeyim. Şu an iki ürün arasında seçim yapmakta biraz zorlandım. Birisi "Canon i sensys MF 4570 DN" diğeri "Samsung SCX 4623 FN". Aslında Canon daha iyi gibi görünüyor. Her ikisinin de kartuşları aşağı yukarı aynı fiyatta.

Sizlerden ricam bana bir tavsiyede bulunmanız. Sizce teknik donanım bakımından bu iki üründen hangisi daha iyidir? Bunların haricinde sizin tavsiye edebileceğiniz, kendinizin de kullandığı veya iyi olduğunu bildiğiniz 500 TL civarında fakslı, çok fonksiyonlu bir yazıcı var mı? Yardımlarınız için teşekkürler.
Collapse

Yigit Ati
Yigit Ati  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Canon i-sensys mf4140 Feb 28, 2011

Gayet memnun olduğum bir ürün. Ancak eğer ofisiniz için alıyorsanız; çok yoğun çıktı almanız gerekiyorsa, vs..

Canon uygun bir ürün değil.

Üstten beslemeli modellere bakın ancak onların da fiyatları kafanızdaki rakamın çok üzerinde.

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Aynen katılıyorum Feb 28, 2011

atii wrote:

Gayet memnun olduğum bir ürün. Ancak eğer ofisiniz için alıyorsanız; çok yoğun çıktı almanız gerekiyorsa, vs..

Canon uygun bir ürün değil.

Üstten beslemeli modellere bakın ancak onların da fiyatları kafanızdaki rakamın çok üzerinde.

Canon çok yoğun çıktı almanız gerektiği durumlarda sizi ağlatacaktır. Bu durumlarda en iyi marka HP'dir kişisel tecrübeme göre.

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
HP Feb 28, 2011

HP'den HP LaserJet Pro M1536dnf var, bu ürün bahsettiğim diğer ikisine nazaran (Canon ve Samsung) daha mı iyidir? Çünkü fiyatları üçünün de hemen henem aynı sayılır.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
HP Officejet J4580 Feb 28, 2011

Ben HP Officejet J4580 modeline de bir bakmanizi öneririm. All-in-one denen hem printer, hem fax, hem scanner, hem kopyalayici bir cihazdir. Fiyati 300 TL kadar olmasi gerekir. Ben kendim senelerce HP Officejet 4215 modelini kullandim ama bundan memnun degildim. Buna ragmen bu konuda HP'nin iyi olduguna inanarak yine bir HP modeli olan J4580 aldik (daha dogrusu bunu kendime degil de anneme aldik). Simdilik hersey iyi görünüyor. Bir ipucu, bu gibi cihazlarin user manuellerini çogu kez ... See more
Ben HP Officejet J4580 modeline de bir bakmanizi öneririm. All-in-one denen hem printer, hem fax, hem scanner, hem kopyalayici bir cihazdir. Fiyati 300 TL kadar olmasi gerekir. Ben kendim senelerce HP Officejet 4215 modelini kullandim ama bundan memnun degildim. Buna ragmen bu konuda HP'nin iyi olduguna inanarak yine bir HP modeli olan J4580 aldik (daha dogrusu bunu kendime degil de anneme aldik). Simdilik hersey iyi görünüyor. Bir ipucu, bu gibi cihazlarin user manuellerini çogu kez Internetten bir yerlerden (bedava) indirebiliyorsunuz. Baska bir ipucu, bu cihazlarin üreticileri sizden esas parayi mürekkep kartuslari satin alirken aliyorlar.

Dikkat edeceginiz bir baska konu fotokopi ve scanner islevlerinde ortaya çikiyor. Bazi cihazlar tek bir sayfa kagidi içine alarak bu iki islemi yapiyorlar. Bu tür cihazlarda örnegin bir kitap kopyalamak mümkün degil, sadece "loose page" kopyalayabilirsiniz. Baska bazi cihazlarda ise kitap kopyalamak veya scan etmek mümkün. Flatbed scanner diye geçiyor. Bu tür cihazlarda islemin yapildigi camin üzerine kitap, vs koymaniz mümkün. Saticilara bahserderseniz eminim neden bahsettigimi bilirler. Örnegin, benim eski HP 4215'te kitap kopyalanamiyor, halbuki J4580'de kitap rahatlikla kopyalanabiliyor.

[Edited at 2011-02-28 12:02 GMT]

[Edited at 2011-02-28 12:09 GMT]
Collapse

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
FONKSİYONLU KARIŞIKLIK Feb 28, 2011

En sonunda fark ettim," foksiyon" olmadığına göre tabii ki FONKSİYONLU olmalıydı "solunum foksiyon testi" varmış, ancak konuyla alakası yok. (Başlığı düzeltme olanağımız var mı?)

Kafamdaki karışıklık arkadaşların önerilerine rağmen daha da arttı gibi. Böyle yazıcıları kullanan hiç kimse yok mu aramızda? Onların tavsiyeleri nedir?

Örneğin büro sahibi arkadaşlar ne tür cihazları tercih ediyorlar?

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
flat bed ve kartuş doldurma Feb 28, 2011

İşinizi görecek bir flat bed scanner 100-150 tl arası bir şey. Bilgisayarla birlikte fax olarak kullanabilirsiniz.

Yazıcıya gelince, kartuşu doldurulabilen türden alın. Bazılarına chip falan takıyorlar ve belli bir yazdırma sayısından sonra kendini iptal ediyor.

Çok fonksiyonlu cihaz demek zaman içinde çok sorun demektir. Mümkünse uzak durun.

dikran d (X)
dikran d (X)  Identity Verified
Türkiye
French to Turkish
+ ...
Samsung almaktan kaçının Feb 28, 2011

Haluk Erkan wrote:

HP'den HP LaserJet Pro M1536dnf var, bu ürün bahsettiğim diğer ikisine nazaran (Canon ve Samsung) daha mı iyidir? Çünkü fiyatları üçünün de hemen henem aynı sayılır.

Ben Samsung SCX-4824FN aldım.
Bir buçuk yıl kullandım, ama fazla yoğun değil.
Bu bir buçuk yılın sonunda kâğıtları uçlarından yırtmaya başladı.
Kâğıt sıkışmaya başladı.
Tarayıcısı çok iyiydi.
Servise götürdüm taksiyle.
Sağ olsunlar "tamir" etmişler.
Arka kapağını değiştirdikleri için artık kâğıt sıkıştırmıyordu ama kâğıt yırtmaya devam ediyordu.
Üstelik tarayıcısı gri veya renkli olarak soluk tarıyor artık.
Fotokopi fonksiyonu ve yazıcı fonksiyonu da eskisi gibi değil.
Bir tarafını düzeltip diğer taraflarını bozmuşlar.
Kapağını da zorladıkları için kırılmıştı, japonla yapıştırmışlardı.
Bir de yazılımı var "SmartThrough Office" adında, berbat bir yazılım.
Sanırım Samsung'a özel bir yazılım değil.
Bu yazılımı kurduğunuz zaman arka planda çalışmaya başlayan yazılımlar çalıştırıyor.
Bunları manüel olarak durdurmadığınız takdirde (başlama ayarlarında) tüm sistem kaynaklarını kullanıyor.
Bu tür yazıcıları teknik servise götürüp getirmek zor oluyor ağır oldukları için.
Ben geçmişte HP de kullandım, Epson da, ama hiçbirinden memnun kalmadım.
Ama Samsung en kötüsüydü.
Bence çok fonksiyonlu yazıcı almayın.

[Edited at 2011-02-28 20:28 GMT]

dikran d (X)
dikran d (X)  Identity Verified
Türkiye
French to Turkish
+ ...
Çok fonksiyonlu Feb 28, 2011

Emin Arı wrote:

Çok fonksiyonlu cihaz demek zaman içinde çok sorun demektir. Mümkünse uzak durun.

Kesinlikle ben de sizinle aynı sonuca vardım.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Nerede kullanacaksınız Feb 28, 2011

Merhaba Haluk Bey,

Bu çok fonksiyonlu cihazı nerede kullanacaksınız, hangi özelliklerine ihtiyacınız var? Size daha önce yazdığım gibi faks için faks programlarını kullanabilirsiniz. Windows'un kendi faks programı içinde OCR yazılımı da var.

Tarayıcıyı zamanında çok kullandım, belli başlı sözlüklerin çoğunu taradım, word veya pdf formatında kaydettim. Taramayı istediğim birkaç sözlük daha var gerçi ama çok zaman alan bir uğraş.
... See more
Merhaba Haluk Bey,

Bu çok fonksiyonlu cihazı nerede kullanacaksınız, hangi özelliklerine ihtiyacınız var? Size daha önce yazdığım gibi faks için faks programlarını kullanabilirsiniz. Windows'un kendi faks programı içinde OCR yazılımı da var.

Tarayıcıyı zamanında çok kullandım, belli başlı sözlüklerin çoğunu taradım, word veya pdf formatında kaydettim. Taramayı istediğim birkaç sözlük daha var gerçi ama çok zaman alan bir uğraş.

Sözlük filan taramayı düşünmüyorsanız, sadece evrak taramak için lazımsa, onlar da faks olarak geliyorsa tek ihtiyacınız telefon hattını bilgisayara takıp bir faks programı kullanmak.

Çok fonksiyonlu aletler genelde sorun çıkarıyor, bendekinin garanti süresi bittikten sonra her bozulduğunda kendim tamir ettim ama artık tamir de etmiyorum. Masanın üzerinde toz içinde duruyor.

Şimdi fiyatlar çok düşmüştür, benimkini 8 yıl önce 500 (milyon) liraya filan almıştım! Ama ucuz da olsa ihtiyacınız yoksa boşuna para harcamayın.

Alırsanız da yanında bir kesintisiz güç kaynağı almayı ihmal etmeyin. Özellikle HP'ler en ufak dalgalanmada bile bozuluyor.
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Hepsi bir arada = 3 cihaz Mar 1, 2011

Eger hepsi bir arada (all-in-one) cihaz satin almazsaniz, bir yazici, bir scanner ve bir fax olmak üzere üç adet cihaz birden mi satin alacaksiniz? Bu durumda üç adet cihazin birden güvenilirligi (reliability) bir tek hepsi bir arada cihazin güvenilirliginden daha iyi mi olacak? Bir cihaz yerine üç adet cihaz birden satin almak aslinda bir komplikasyon olmuyor mu? Bu sorularin yanitlarini merak ediyorum.

Dagdelen
Dagdelen  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Önce sarf malzemeleri, sonra aygıt seçimi! Mar 1, 2011

Emin Arı wrote:

...
Yazıcıya gelince, kartuşu doldurulabilen türden alın. Bazılarına chip falan takıyorlar ve belli bir yazdırma sayısından sonra kendini iptal ediyor.

.

Emin beyle kesinlikle aynı görüşteyim. Yazıcılar, çok fonksiyonlu ya da değil, ortak özellikleri:
Donanım fiyatları hızla düşmekte, buna paralel orijinal sarf malzemesi fiyatları artmakta. Yani adamlar şirket kârlarını sarf malzemesi üzerinden maksimize ediyorlar.

Çözüm: Orijinal donanım ve muadil (äquivalent/equivalent) sarf malzemesi.
Size önerim, önce yazıcı sarf malzemelerini araştırın, sonra yazıcı/tarayıcıyı!

Sarf malzemesi sorunsalı için ki seçenek var:
1. Dört adet boya satın alacaksınız ve şırınga ile kendiniz dolduracaksınız (~ 120 TL, iki ila üç yıl kullanım süresi)
2. Dört adet boya ve dolum/pompa aparatı (daha pahalı, daha uzun süre dayanıyor ve "kurun-unutun sistemi"

Dikkat etmeniz/araştırmanız gereken konu: Dolum sistemi (şırınga ya da pompa) ile yazıcı/tarayıcının uyumluluğu ve yazıcı chip'inin kendisini "reset" etmesi.

Yazıcı - tarayıcı: Epson ya da HP hatta Canon bile olabilir.

Faks işlevi için Selçuk Akyüz ile aynı fikirdeyim. Artık bir faks aygıtına gerek yok.

Ben Epson SX 210 yazıcı/tarayıcı/fotokopi ve şırınga sistemi kullanıyorum. Memnunum.

İyi çalışmalar!

[Edited at 2011-03-01 08:13 GMT]

Muharrem Taner
Muharrem Taner
EPSON Mar 1, 2011

renkli "laser"...
Kullanıcı için kısa vadede pahalı, uzun vadede ise bir daha herhangi bir yazıcı, tarayıcı, faks ihtiyacı gerektirmeyecek tek çözüm.
Mürekkepli cihazlar, zengin bürolarda sekreter hanımların Internet'ten renkli çıktı almaları için tasarlanmış aletler, bence. Masraflı oluyor tabii, ama

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
BROTHER Mar 1, 2011

Brother Dcp 7030 Çok Fonksiyonlu Yazıcı (faks yok) fiyatı 280 TL, kartuş dolumu 20 TL. Netteki yorumlar oldukça olumlu. Tarayıcı, fotokopi, yazıcı bir arada en uygun ürün bu olabilir.

Bu ürünle ilgili deneyimi olan arkadaşlar var mı?

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 17:32
Dutch to Turkish
+ ...
Çok işlevli Az işlevli Mar 2, 2011

Merhabalar,

Öncelikle aylık veya yıllık kapasiteyi belirlemeniz lazım. Her bir işlev için:

Tarayıcı işlevi
Faks işlevi
Yazıcı İşlevi
Fotokopi işlevi

Her bir işlevi dolaylı olarak yapmak da mümkün diyebilirsiniz. Bu durumda işlevler arasında geçişlerve dönüştürmeler için sizin kendi harcayacağınız zamanı da dikkate almanız lazım.

otomatik kağıt beslemesi veya üstten beslemesi olmayan bir t
... See more
Merhabalar,

Öncelikle aylık veya yıllık kapasiteyi belirlemeniz lazım. Her bir işlev için:

Tarayıcı işlevi
Faks işlevi
Yazıcı İşlevi
Fotokopi işlevi

Her bir işlevi dolaylı olarak yapmak da mümkün diyebilirsiniz. Bu durumda işlevler arasında geçişlerve dönüştürmeler için sizin kendi harcayacağınız zamanı da dikkate almanız lazım.

otomatik kağıt beslemesi veya üstten beslemesi olmayan bir tarayıcı ile günde 20 - 30 sayfa tarama bir20 -30 sayfa da faks gönderecek ve bunu da tek tek tarayıp, sonra da bilgisayarınızdaki faks programından yapmaya kalkışacak olursanız asgari 1 saat zamanınız bu işlem için gidecektir. Ama günde iki sayfa fotokopi yapmanız gerekiyorsa bunun için de ayrı bir fotokopi almanıza gerek yoktur.

Bütün durumlarda siyah beyaz ve kuru toner kullanan yani laser printer bir cihaz daima en iyi seçim olur.

Burada yazıcı alacak iseniz HP den şaşmayın derim.
Ancak bileşik cihazlar bütün markalarda sorunlu. Faks seçenekli bileşik cihazlardan yine de en başarılısı Brother.

Aylık çıktı sayınız, yazıcı, fotokopi, faks vs hepsi, büronuzda 1000 (bin) tane üzerindeyse, ekonomik hale getirmenin yollarını aramanız lazım.
Zira her iki bilemedin 3 ayda bir her bir cihazın (yazıcı, fotokopi, faks) kartuşlarını değiştirmeniz gerekir ki o zaman nereden baksanız tanesini 100 YTL civarında ödemeniz gerekir. Yılda iki defa olsa bu işlem 600 TL yıl kartuş parası verirsiniz ve bir de her cihazı ayrı ayrı almanız gerekir.

Bin taneyi geçen durumda uygun bir bileşik fotokopi makinesi
tarama, fkası e-postaya gönderme, faksı faksa gönderme, yazıcı ve fotokopi işlevleri olan orta halli bir makineyi aylık olarak kiralamak daha hesaplı olur.

Atıyorum aylık 100 YTL'ye yeni bir makine, toner parası yok, her ay 2000 veya hatta 5000 siyah beyaz baskıya kadar ücretsiz bir kartuş yenileme çok cazip olur.

Belki açık açık yazmadım diye tekrar yazayım istedim.

Toner kartuş değil de InkJet/Mürekep püskürtmeli ise kesinlikle yaklaşmayın. Daima sayfasını 10 hatta 15 kuruşa mal edersiniz.

Diğer bir tavsiye siyah beyaz olsun. Renklilik resmi işlerinizde bir katkı sağlamaz. Sadece durduk yere tonerden de yer. Renkli tonerli laser yazıcıların en ekonomik olanın tner takımına nereden baksanız 200 TLden fazla ödersiniz.

Ben ancak bu kadarını öneririrm.

Ha marka olarak: Fotokopi makinesi türünden orta büyük bileşik cihaz almanız durumunda ben kalite olsun derseniz Canon veya Konica-Minolta
Ucuz olsun derseniz Sharp grubunu takip edin derim.

Kolay gelsin,

Nizam Yigit
Collapse

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Fakslı Çok Fonksiyonlu Yazıcı

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »