Pages in topic:   < [1 2]
Uluslararası tercüme piyasasında yaşanan ödeme(me) sorunları ve çözüm yolları
Thread poster: Adnan Özdemir
Yigit Ati
Yigit Ati  Identity Verified
Türkiye
Local time: 18:04
English to Turkish
+ ...
Ödeme sorununa ilişkin ancak yurt içi Feb 2, 2012

Selamlar,

Yurt dışı müşterilerimden geç ödeme aldığım, parça parça ödeme aldığım oldu ancak ödenmeme problemi hiç yaşamadım.

Böyle bir konu açılması bir bakıma iyi oldu; zira son günlerde yerel bir firma ile ödeme sorunu yaşıyorum. Müşteri tercüme bürosu değil. İstanbul, Ankara ve Ukrayna'da şubesi olan bir bilişim firması. Kasım ve Aralık aylarında irili ufaklı işler yaptım ve tüm işleri faturalandırdım. Kasım ay�
... See more
Selamlar,

Yurt dışı müşterilerimden geç ödeme aldığım, parça parça ödeme aldığım oldu ancak ödenmeme problemi hiç yaşamadım.

Böyle bir konu açılması bir bakıma iyi oldu; zira son günlerde yerel bir firma ile ödeme sorunu yaşıyorum. Müşteri tercüme bürosu değil. İstanbul, Ankara ve Ukrayna'da şubesi olan bir bilişim firması. Kasım ve Aralık aylarında irili ufaklı işler yaptım ve tüm işleri faturalandırdım. Kasım ayı faturası vadesinde ödendi ancak Aralık ayı faturam söz verilen sürenin üzerinden 35 gün geçmesine rağmen halen ödenmedi ve firma dün yaptığımız görüşmede mali bir kriz yaşadıklarını ve bu nedenle ödemelerini belli bir plan doğrultusunda önümüzdeki 4 ay içerisinde yapacağını söyledi.

Proz.com dışında birkaç arkadaşa danıştım ve bana yasal olarak elimden pek bir şey gelmeyeceğini, beklemem gerektiğini söylediler.

Bu durumda izlemem gereken en mantıklı yol nedir?

Sık sık telefon açmam onları rahatsız edip bana öncelik vermelerini sağlar mı yoksa ters mi teper?

Yiğit
Collapse

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Bence Feb 2, 2012

Yiğit Ati sormuş
Sık sık telefon açmam onları rahatsız edip bana öncelik vermelerini sağlar mı yoksa ters mi teper?

Adamına göre değişir. Gerçekten zordaysalar ve samimiyseler, biraz dişi sıkıp "kötü günde destek olan tedarikçi" sıfatıyla daimi bir ilişki de kurulabilir.
Ancak, enayi yerine koyulduğunu hissediyorsan, ona göre bir taciz politikası izlemek de yerinde olur. Ama bu olasılıkta da dikkat edilmesi gereken bir nokta var: "Yapıp yapacağı telefon açmak, he der geçeriz" dedirtmemek.

Bence gözlem ve sezgilerinle bir sonuca varman önemli.

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Hem nalına hem mıhına Feb 3, 2012

Çok üstlerine varmayın ama her iki üç haftada bir telefonla yoklayın. İlk ödemeyi yaptıklarına göre dedikleri doğru olabilir.

Yigit Ati
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Teşekkürler! Feb 10, 2012

Şadan Abi ve Emin Bey'e tavsiyeleri için teşekkür ederim!

Bu arada, önceki mesajımda yazmayı unuttuğum bir nokta: Yurt dışından herhangi bir firmayla ödeme sorunu yaşadığım anda, söz konusu firmaya Proz.com BlueBoard sistemi aracılığıyla 1 veriyorum, birkaç saat sonra firmadan ya telefon ya da e-posta geliyor ve ödeme yapılıyor.

Asıl sıkıntı Proz'a kayıtlı olmayan tercüme büroları veya son müşteriler.

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Blueboard kaydı açabilirsiniz Feb 10, 2012

Yerli veya yabancı firma farketmez, istediğiniz firma için Blueboard kaydı açabilirsiniz. Proz.com üzerinden iş vermese bile, google ile aratılınca firmanın adı hemen çıkar. Bu bir nebze olsun caydırıcı olabilir.

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
katılıyorum. BlueBoard çok önemli bir kaynak. Feb 10, 2012

Emin Arı wrote:

Yerli veya yabancı firma farketmez, istediğiniz firma için Blueboard kaydı açabilirsiniz. Proz.com üzerinden iş vermese bile, google ile aratılınca firmanın adı hemen çıkar. Bu bir nebze olsun caydırıcı olabilir.

Emin Bey'e katılıyorum.

Bazen işler durgun olur ya, işte tam o boş zamanlarda boyuna tahta açıyorum. Hizmet olsun. Üşenmeyelim diyorum. Dürüst çalışan işgönderenleri de teşvik ediyor BB tahtası. ''Tahtasını açtım ama ya bişey derlerse'' düşüncemiz varsa, ivedilikle bundan vazgeçelim derim. Ayrıca tahta açmak için illa bir not girişi yapmanız gerekmiyor. Arayan açık tahtayı görünce 5-4-3-2-1 ve yorumlarını kolayca girebilir. Tahtası açılacak outsourcer/işgönderenin Proz'da hesabı olması filan gerekmiyor... Dünyanın herhangi bir yerinde prozu murozu duymayan herhangi bir işgönderen olabilir. Ödemelerine sadık olabilir, olmayabilir de. Bilinen şeyler ama... olsun varsun

Açalım tahtaları, açabildiğimiz kadar açalım...

Buradan: http://www.proz.com/blueboard/?sp_mode=add

[Edited at 2012-02-10 20:39 GMT]

Yigit Ati
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Önemli Bilgi Feb 10, 2012

Proz.com'a kayıtlı olmayan bir firma için BlueBoard'da sayfa açabileceğimizi bilmiyordum.

[Edited at 2012-02-10 13:41 GMT]

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
@Yiğit Feb 10, 2012

Site çok ayrıntılı ya, boş zamanlarımızda ihmal ettiğimiz bölümlerini de gezmeliyiz. Prozu her köşesi ve özelliğiyle kaç kişinin tam olarak bildiğini bilmiyorum açıkçası

Selamlar

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
Call for Entries Feb 10, 2012

Yiğit Ati wrote:

Proz.com'a kayıtlı olmayan bir firma için BlueBoard'da sayfa açabileceğimizi bilmiyordum.

[Edited at 2012-02-10 13:41 GMT]

Sayfa açılabildiği gibi, BB'daki herhangi bir firma için kullanıcılardan giriş yapması da istenebiliyor. Call for entries diye bir seçenek var. 30 günde bir kullanılabiliyor galiba, herhangi bir kullanıcı tarafından. Yani başka bir kullanıcı 30 gün içinde bunu kullanmışsa, zaten gerekli girişler yapılmıştır diye başkası hemen arkasından isteyemiyor galiba. Yamuluyorsam düzeltilme hakkım saklıdır.

Yeni kayıt yapıldığında da muhtemelen bu seçeneği kullanarak başka kullanıcılardan girdi istenebilir. Ama firmalar bazen sonradan bozuluyor, seninle de daha yeni konuştuğumuz gibi. Herkes bir anda "ay çok şeker firma, çok memnunuz ailecek" diye girişler yaparsa, durum ters de tepebilir

Bu durumda belki sadece kendin kayıt açıp 1 vermek daha iyi de olabilir. Firmanın genel prestijini de bilmek lazım.

[Edited at 2012-02-10 14:42 GMT]

Pages in topic:   < [1 2]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Uluslararası tercüme piyasasında yaşanan ödeme(me) sorunları ve çözüm yolları

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »