Prevod imena u dokumentima (englesko - srpski)
Thread poster: Rada12
Rada12
Rada12
Bosnia and Herzegovina
Local time: 09:55
Serbian to English
+ ...
Jun 21, 2013

Pitanje za sudske tumače: ako prevodite dokumet sa engleskim nazivima, da li ih ostavljate u izvornom obliku? Npr. New York ili Njujork?

 
Profis Sarajevo
Profis Sarajevo  Identity Verified
Bosnia and Herzegovina
Local time: 09:55
Prijevod imena u dokumentima Jun 21, 2013

Njujork, Minhen, Dizeldorf...

 
V&M Stanković
V&M Stanković  Identity Verified
Serbia
Local time: 09:55
English to Serbian
+ ...
Transkripcija imena Jun 21, 2013

U prevodima dokumenata (diplome, izvodi, potvrde itd) sva lična i geografska imena treba da budu transkribovana na srpski. U nekim slučajevima, izuzetak može da bude adresa - samo tada se može ostaviti u originalu, ali toga obično nema u prevodima ličnih dokumenata.

Ukoliko imate dileme oko pravilne transkripcije, korisni su sledeći priručnici:

Tvrtko Prčić - Novi transkripcioni rečnik engleskih ličnih imena<
... See more
U prevodima dokumenata (diplome, izvodi, potvrde itd) sva lična i geografska imena treba da budu transkribovana na srpski. U nekim slučajevima, izuzetak može da bude adresa - samo tada se može ostaviti u originalu, ali toga obično nema u prevodima ličnih dokumenata.

Ukoliko imate dileme oko pravilne transkripcije, korisni su sledeći priručnici:

Tvrtko Prčić - Novi transkripcioni rečnik engleskih ličnih imena
( http://www.zmajdoo.com/eed05cbf-ba82-483a-964a-864a5c3e7d20/NOVI-TRANSKRIPCIONI-RECNIK-ENGLESKIH-LICNIH-IMENA.aspx )

i

Tvrtko Prčić - Englesko-srpski rečnik geografskih imena
( http://www.zmajdoo.com/56525e52-62c2-4acf-8833-50e0c7dd4b08/ENGLESKO-SRPSKI-RECNIK-GEOGRAFSKIH-IMENA.aspx )

kao i, naravno:

Pravopis srpskoga jezika, Matica srpska, Novi Sad, 2010.
( http://www.maticasrpska.org.rs/#pravopis )

Uzgred, pravilno je:
„Диселдорф (нем. Düsseldorf), не Дизелдорф, т. 238“
[Pravopis srpskoga jezika, Matica srpska, Novi Sad, 2010.]

Pozdrav,
Vesna
Collapse


 
Rada12
Rada12
Bosnia and Herzegovina
Local time: 09:55
Serbian to English
+ ...
TOPIC STARTER
Prevod prezimena Jun 22, 2013

Hvala na odgovoru. Usput, ako se desi da se u dokumetima upise prezime koje ima č,ć itd. bez dijakritičkih znakova (npr. ako je neko rođen u Australiji), recimo Petrovic, da li u prevodu ubacujete ć ili ostavljate c?

 
Dejan Škrebić
Dejan Škrebić  Identity Verified
Bosnia and Herzegovina
Local time: 09:55
English to Serbian
+ ...
SITE LOCALIZER
Википедија Jun 23, 2013

Када су у питању имена географских појмова, Википедија на српском језику може да послужи као прилично поуздан извор. Наши википедијанци се много труде да примјењују исправну, односно препоручену транскрипцију.

Исто вриједи и за лична имена страног поријекла.

И, иначе, Твртко је Прћић (2×Ћ).

[Edited at 2013-06-23 04:32 GMT]

[Edited at 2013-06-23 04:32 GMT]


 
V&M Stanković
V&M Stanković  Identity Verified
Serbia
Local time: 09:55
English to Serbian
+ ...
. Jun 23, 2013

Rada12 wrote:
Hvala na odgovoru. Usput, ako se desi da se u dokumetima upise prezime koje ima č,ć itd. bez dijakritičkih znakova (npr. ako je neko rođen u Australiji), recimo Petrovic, da li u prevodu ubacujete ć ili ostavljate c?


Baš skoro sam imala interesantan slučaj - porodica iz Kanade je usvojila jedno naše dete. Po završenoj proceduri, za dete je trebalo upisati izmene u naše matične knjige rođenih, a usvojitelj koji je rođen u Kanadi preziva se Jovanovich. Naravno, to su Jovanovići, a njegov otac ili deda je po useljavanju u Kanadu promenio prezime u Jovanovich i zato mu tako piše u svim zvaničnim dokumentima. Raspitala sam se i kod matičara, pa su mi rekli da je u principu transkripcija obavezna, a da se u zagradi daje i ime/prezime u originalu, pa sam u prevodu njegovih dokumenta na srpski upisivala „… Jovanović (Jovanovich)“. U ovom slučaju to je bilo veoma važno, jer je on u Kanadi „…ch“, pa i sva dokumenta za usvojeno dete, a koja proističu iz mojih prevoda, moraju da budu usaglašena, a samo mi znamo da je to u stvari „…ć“.

Pored toga, državna administracija (matičari, MUP) sve češće zahteva da prevod dokumenata bude na ćirilici, što još dopunski komplikuje stvar - ne možete baš napisati „Петровиц“, već „Петровић“, pa to sa izvornim pisanjem u zagradi („Petrovic“) рostaje jedino moguće rešenje.

Inače, u poslednje vreme u svim prevodima (i na engleski i na srpski - latinica) naša imena pišem izvorno (sa dijakriticima).

Dejan Škrebić wrote:
Када су у питању имена географских појмова, Википедија на српском језику може да послужи као прилично поуздан извор. Наши википедијанци се много труде да примјењују исправну, односно препоручену транскрипцију.
Исто вриједи и за лична имена страног поријекла.


Po meni, Vikipedija je veoma korisna, ali samo informativno. Znam za skorašnji slučaj sa našeg Filološkog fakulteta, kada je jednom studentu odbijen inače odlično napisan seminarski rad, samo zato što je u literaturi naveo i Vikipediju. Svim kolegama predlažem da ipak nabave navedene knjige (nisu skupe), ako žele da budu potpuno sigurni u transkripciju, a i da to mogu da uspešno argumentuju klijentu u slučaju eventualnog spora.

Dejan Škrebić wrote:
И, иначе, Твртко је Прћић (2×Ћ).


Hvala na ispravci, mada često koristim njegove rečnike, do sada nisam primetila da je Prćić (2×ć)!


 
Vesna Maširević
Vesna Maširević  Identity Verified
Serbia
Local time: 09:55
Member (2011)
English to Serbian
+ ...
pdf download Aug 5, 2013

Ako je neko zainteresovan:

Pravopis 2010 - https://app.box.com/s/o4yozxuwhxpwpqk3jkxa

Novi transkripcioni rečnik engleskih ličnih imena - https://app.box.com/s/4c0q6pbqja64xdsjravj


 
Miodrag Blagojevic
Miodrag Blagojevic
Local time: 09:55
Serbo-Croat to English
+ ...
Pitanje - kako da prevedem ime oca napisano u zagradi između imena i prezimena? Mar 8, 2022

Poštovani,

naišao sam na dilemu u vezi prevoda biografije moje rođake... Naime, njeno ime je napisano u formi sa kojom su se vjerujem, mnogi susretali u prošlosti... npr. Milica (Borislav) Borisavljević.
Muči me ime oca Borislava koje je navedeno u zagradi...
Da li da napišem (father's name Borislav) ili samo (Borislav) ili postoji neka druga, ljepša opcija?
(Možda postoji nešto slično onom "nee" ili kako se već piše za djevojačko prezime?)
... See more
Poštovani,

naišao sam na dilemu u vezi prevoda biografije moje rođake... Naime, njeno ime je napisano u formi sa kojom su se vjerujem, mnogi susretali u prošlosti... npr. Milica (Borislav) Borisavljević.
Muči me ime oca Borislava koje je navedeno u zagradi...
Da li da napišem (father's name Borislav) ili samo (Borislav) ili postoji neka druga, ljepša opcija?
(Možda postoji nešto slično onom "nee" ili kako se već piše za djevojačko prezime?)

Hvala unaprijed!

Pozdrav!

Miki B.

P.S. Tek sad uvidjeh da je naslov teme "Prevod imena u dokumentima (englesko - srpski)", a ovo moje pitanje bi bilo "Prevod imena u dokumentima (srpski - engleski)" - zato se izvinjavam i nadam se da neće biti problem.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Prevod imena u dokumentima (englesko - srpski)


Translation news in Serbia





CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »